::.. زندگی با ریاضیات ..::

(( خط راست نه تنها در هندسه ، که در اخلاقیات نیز بهترین و کوتاهترین خط است ))

نمودار درصد قبولی دروس ریاضی در امتحانات نهایی
ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز ۳٠ آبان ۱۳۸٥   کلمات کلیدی:

به نام خدا

 

      نمودار درصد قبولی دروس ریاضی در امتحانات نهایی 

سال سوم متوسطه 

 خرداد  85 - شهرستان نطنز

 

 

 

 

 

 

نمودار میانگین نمرات دروس ریاضی امتحانات  نهایی

سال سوم متوسطه  

خرداد 85  -  شهرستان نطنز

 

 

 

 

اسامی دبیران :
دبیرستان امام خمینی : آقای سجادی (دبیر ریاضی۳-هندسه ۲) آقای لوایی(دبیرحسابان- جبر واحتمال)
دبیرستان سمیه : خانم اسلامی (دبیر حسابان-هندسه ۲) - خانم محمدی ( دبیرریاضی۳-جبرو احتمال)


اطلاعیه خانه ریاضیات
ساعت ٥:٠۸ ‎ب.ظ روز ۳٠ آبان ۱۳۸٥   کلمات کلیدی:
اطلاعیه هفتمین جشنواره خانه ریاضیات اصفهان
 
"قابل توجه گروههای تحقیقاتی دانش­آموزی"
 
هفتمین جشنواره خانه ریاضیات اصفهان در تاریخ جمعه 28/2/1386 (روز ملی ریاضیات، روز تولد حکیم عمر خیام) برگزار خواهد شد. یکی از اهداف جشنواره تشویق دانش­آموزان به انجام کارگروهی و تحقیق و تفحص در زمینه­های مختلف علوم ریاضی و کاربردهای آن است. بدین­وسیله از دانش­آموزان عزیزی که تحقیقاتی در این زمینه­ها را انجام داده­اند، دعوت می­شود گزارش کتبی نتایج تحقیقات خود را حداکثر تا 30/10/1385 به خانه ریاضیات اصفهان به آدرس اصفهان- خیابان سعادت­آباد- جنب مجتمع ورزشی امین- مقابل مقبره بانو امین ارسال فرمایند، تا امکان شرکت آنان در جشنواره فراهم آید. لازم به ذکر است که دستاوردها و ایده­های نوین و انجام کارگروهی از اولویت­های انتخاب کارهای تحقیقاتی     دانش­آموزی است.
 
خانه ریاضیات اصفهان

فراکتال ها
ساعت ٢:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱٩ آبان ۱۳۸٥   کلمات کلیدی:
دستان فراکتالى یک نقاش

 

جکسون پولاک» را با تابلو هاى نقاشى عجیبش مى شناسند؛ تابلوهایى که در نگاه اول چیزى جز مخلوطى از رنگ هاى پاشیده شده به بوم نشان نمى دهند. اغلب منتقدان هم عصرش او را چیزى فراتر از یک نقاش عجیب که قلم مو را با حرکت هایى تصادفى روى بوم مى کشد، نمى دانستند؛ اما «پولاک» در برابر آنها مقاومت مى کرد و مى گفت: «من مى توانم جریان رنگ را روى بوم مهار کنم. آنها طرح هاى تصادفى نیستند.»

چند ده سالى باید مى گذشت تا درستى گفته هاى او اثبات شود. در اواخر دهه ،۱۹۹۰ «ریچارد تیلور» فیزیکدان دانشگاه اورگون به بررسى گلچینى از آثار «جکسون پولاک» پرداخت و فهمید که آنها از الگوهاى فراکتالى مشخصى تشکیل شده اند که تنها با پاشیدن یا ریختن رنگ بر روى بوم به وجود آمده اند. به نظر مى رسید جک رنگ پاش سال ها پیش از آنکه ریاضیات لازم براى بررسى کارهایش ابداع شود، الگوهاى فراکتالى را در نقاشى هایش به کار مى برد.

در اواخر دهه ،۱۹۹۰ «تیلور» که دانش آموخته دکتراى رشته هاى فیزیک و نظریه هنر است، به بررسى این موضوع پرداخت که آیا مى توان سبک رنگ پاشى «پولاک» را براساس هندسه فراکتالى توضیح داد. الگوهاى فراکتالى، الگوهایى هستند که در بزرگ نمایى هاى مختلف خود را تکرار مى کنند و معمولاً با سیستم هاى آشوبناک مرتبط مى شوند. در دهه ،۱۹۷۰ ریاضیدانان با استفاده از نظریه آشوب توانستند الگوهاى فراکتالى طبیعت را شناسایى کنند. سواحل دریاها، درختان و شعله ها، همه الگوهاى فراکتالى دارند.


«تیلور» به دو دلیل حدس مى زد آثار «پولاک» با هندسه فراکتالى مرتبط باشند. «پولاک» بوم را روى زمین پهن مى کرد و در حین نقاشى دور آن حرکت مى کرد؛ بدین ترتیب او با تمام بدنش رنگ ها را در تمام زاویه ها پخش مى کرد. پیش از این ریاضیدانان نشان داده بودند هنگامى که انسان در شرایط نامتعادل قرار مى گیرد، حرکت اندام هایش خواص فراکتالى از خود نشان مى دهد. فیلم هایى که از نقاشى کردن «پولاک» گرفته شده بود، نشان مى داد او در حالت هاى کنترل شده اى از عدم تعادل کار مى کرد. از سوى دیگر، همین پاشیدن و ریختن رنگ روى بوم مى توانست نوعى فرآیند آشوبناک محسوب شود.
منبع:
روزنامه شرق«تیلور» مشغول تحقیق در مورد تجهیزات نانوالکترونیکى بود (این تجهیزات در خواص الکتریکى خود الگوهاى فراکتالى نشان مى دهند) که تصمیم گرفت زمان هاى استراحت خود را به بررسى پنج تابلوى رنگ پاشى «پولاک» اختصاص دهد. او تصاویر مناسبى از این تابلوها تهیه کرد و سپس درجه بندى هایى را که در برنامه اى رایانه اى ترسیم کرده بود روى تصاویر منطبق کرد. در نهایت، او توانست دو الگوى فراکتالى کاملاً مشخص را بیابد. یکى از آنها در مقیاس هاى بزرگ تر از ۵ سانتى متر دیده مى شد و دیگرى در ابعاد بین ۱ میلى متر تا ۵ سانتى متر.

این الگوهاى فراکتالى نشان مى دهد «پولاک» روى حرکت هایش کنترل داشته است. فراکتال هاى بزرگ مقیاس نشان از حرکت بدن نقاش دارد؛ اما فراکتال هاى ریزمقیاس تنها مى توانند با تصمیم خود نقاش در مورد شرایطى چون ارتفاع از بوم، روانروى رنگ، زاویه و شدت پاشیدن رنگ ها روى بوم و عواملى از این دست ایجاد شده باشند.

«تیلور» هم چنین فهمید ابعاد فراکتالى آثار «پولاک» (کمیتى که پیچیدگى الگوهاى فراکتالى را بیان مى کند) در طول سال ها همراه با تکامل سبک نقاشى «پولاک» افزایش یافته است. به نظر مى رسد «پولاک» ربع قرن پیش از آنکه هندسه فراکتالى رسماً معرفى شود، توانایى اش را در تولید الگوهاى فراکتالى به رخ جهانیان کشیده بود.

هفتمین جشنواره خانه ریاضیات
ساعت ٢:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱٠ آبان ۱۳۸٥   کلمات کلیدی:
 
جشنواره خانه ریاضیات هرسال 28 اردیبهشت همزمان با تولد حکیم عمر خیام و روز ملی ریاضیات برگزار می شود. این جشنواره شامل سه بخش معلمان، دانشجویان و دانش آموزان می­ باشد. گروههای تحقیقاتی و پژوهشی جهت شرکت در جشنواره، حداکثر تا تاریخ 30 دی ماه 85 فرصت دارند مقالات خود را به خانه ریاضیات اصفهان ارسال کنند.
همچنین خانه ریاضیات در نظر دارد در خصوص ادامه سیاست تشویقی خود به مقاله یا پژوهشهایی که در زمینه ریاضیات در کنفرانسهای داخلی و خارجی پذیرفته و یا در مجلات به چاپ رسیده باشند کمکهای تشویقی ارائه دهد.
در ضمن برندگان مسابقه دانش آموزی و تورنمنت شهرها هم در این جشنواره معرفی خواهند شد.
 
جشنواره خانه ریاضیات هرسال 28 اردیبهشت همزمان با تولد حکیم عمر خیام و روز ملی ریاضیات برگزار می شود. این جشنواره شامل سه بخش معلمان، دانشجویان و دانش آموزان می­ باشد. گروههای تحقیقاتی و پژوهشی جهت شرکت در جشنواره، حداکثر تا تاریخ 30 دی ماه 85 فرصت دارند مقالات خود را به خانه ریاضیات اصفهان ارسال کنند.
همچنین خانه ریاضیات در نظر دارد در خصوص ادامه سیاست تشویقی خود به مقاله یا پژوهشهایی که در زمینه ریاضیات در کنفرانسهای داخلی و خارجی پذیرفته و یا در مجلات به چاپ رسیده باشند کمکهای تشویقی ارائه دهد.
در ضمن برندگان مسابقات دانش آموزی آمار و تورنمنت شهرها هم در این جشنواره معرفی خواهند شد.

جلسات معلمان ریاضی اصفهان در سال تحصیلی 86 – 85 در خانه ریاضیات اصفهان
ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱٠ آبان ۱۳۸٥   کلمات کلیدی: اخبار ریاضی

جلسات بعدازظهر دوشنبه معلمان ریاضی اصفهان در سال تحصیلی 86 85 در خانه ریاضیات اصفهان برگزار خواهد شد. در هر دوشنبه از ساعت 16 الی 16:45 برنامه­های جذاب ریاضی و از ساعت 16:45 الی18 سخنرانی طبق برنامه زیر برگزار خواهد شد .

 

 محل برگزاری : اصفهان -  خیابان سعادت آباد -  مقابل مقبره بانو امین -  خانه ریاضیات اصفهان

 

                  تلفن خانه ریاضیات اصفهان :  6692013                                           

 

                                                  

 

                                                     انجمن علمی آموزشی معلمان ریاضی اصفهان  و

                                                                 گروه ریاضی استان اصفهان     

 

 

 

تاریخ

 

سخنران

 

موضوع

 

8/8

 

آقای اعلمی

 

کاربرد دنباله در کتاب حساب دیفرانسیل و انتگرال

 

15/8

 

دکتر رجالی

 

آموزش ریاضی

 

22/8

 

آقای محمدهاشم رستمی

 

استانداردهای جدید در آموزش هندسه (درمرکز تحقیقات معلمان)

 

29/8

 

آقای بهرامی

 

هندسه تحلیلی

 

6/9

 

آقای نقش

 

تابع متناوب

 

13/9

 

آقای قیاسیان

 

جبر و احتمال

 

20/9

 

خانم مصطفایی

 

ریاضی 2

 

27/9

 

خانم سادات

 

طراحی سوال

 

4/10

 

آقای امینی

 

ریاضیات گسسته

 

11/10

 

خانم هانی

 

آموزش عمومی

 

25/10

 

آقای پورکرمانی

 

ریاضی 1

 

2/11

 

آقای احمدی

 

چند مساله راجع به معادلات تابعی

 

16/11

 

دکتر علامت­ساز

 

تاس و احتمال (درمرکز تحقیقات معلمان)

 

23/11

 

خانم پیراوی

 

ریاضیات پایه

 

30/11

 

دکتر دانایی

 

تقریب

 

7/12

 

خانم مسائلی

 

کاربرد دترمینان و ماتریس

 

14/12

 

خانم اسماعیلیان

 

هندسه فضایی

 

21/12

 

آقای عشقی

 

دیفرانسیل و انتگرال

 

20/1

 

آقای غفارپور

 

مختصات مثلثی

 

27/1

 

آقای شیرچیان

 

گسسته

 

3/2

 

آقای میرحسینی

 

هندسه

 

10/2

 

خانم حاتم­زاده

 

تدریس دیفرانسیل

 

17/2

 

خانم پورحقانی

 

دنباله فیبوناتچی

 

24/2

 

آقای روحانی­زاده

 

هندسه تحلیلی