::.. زندگی با ریاضیات ..::

(( خط راست نه تنها در هندسه ، که در اخلاقیات نیز بهترین و کوتاهترین خط است ))

نانوتکنولوژی چیست؟
ساعت ۸:٤٧ ‎ب.ظ روز ٢٢ آبان ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: مفاهیم ریاضی

 

رایانه ها اطلاعات را تقریباً بدون صرف هیچ هزینه ای باز تولید می کنند. نانوتکنولوژی نیز علمی است که با آن می توان اضافه کنند (کنار هم قرار دهند). این امر ساختن خودکار محصولات را بدون نیروی کار سنتی همانند عمل نسخه برداری در ماشین های زیراکس میسر می کند. صنعت الکترونیک با روند کوچک سازی احیاء می گردد و کار در ابعاد کوچکتر منجر به ساخت ابزاری می شود که قادر به دستکاری اتم های منفرد مثل پروتئین ها در سیب زمینی و همانند سازی اتم های خاک، هوا و آب می گردد.

پیوند علم مواد، شیمی و علوم مهندسی که نانوتکنولوژی نامیده می شود، عرصه ای را به وجود می آ ورد که ماشین آلات خود تکثیر کننده محصولاتی از اتم های اولیه ارزان تولید می کنند.


 

نانوتکنولوژی تولید مولکولی یا به زبان ساده تر، ساخت اشیاء اتم به اتم، مولکول به مولکول توسط بازوهای روبات برنامه ریزی شده در مقیاس نانومتریک است که معادل یک میلیاردم متر است و پهنای هر نانومتر معادل ۳ تا ۴ اتم است. نانوتکنولوژی ساخت ابزارهای نوین مولکولی منحصر به فرد با بکارگیری خواص شیمیایی کاملاً شناخته شده اتم ها و مولکول ها (نحوه پیوند آنها به یکدیگر) را ارائه می دهد. مهارت مطروحه در این تکنولوژی دستکاری اتم ها بطور جداگانه و جای دادن دقیق آنان در مکانی است که برای رسیدن به ساختار دلخواه و ایده آل مورد نیاز است. امروزه این امکان وجود دارد و بازده پیش بینی شده از تسلط این تکنولوژی بسیار فراتر از موفقیت هایی است که تا کنون انسان بدان ها نائل شده است.

قابلیت های فنی تولید نانوتکنولوژی را می توان شامل، محصولات خود تکثیر کننده،  رایانه هایی با سرعت میلیاردها برابر رایانه های امروز، اختراعات بسیار جدید (که امروزه ناممکن است)، سفرهای فضایی امن و مقورن به صرفه، بکارگیری این علم به اعتقاد کارشناسان در واقع باعث ختم تقریبی بیماری ها، سالخوردگی و مرگ و میر می شود و دستیابی به تحصیلات عالی برای همه بچه های دنیا فراهم می شود و احیای مجدد بسیاری از حیوانات و گیاهان منقرض شده و احیا و سازماندهی اراضی ممکن می گردد.

در جهان اطلاعات و فناوری دیجیتالی کپی برداری را سریع، ارزان، کامل، عاری از هزینه یا پیچیدگی محتوایی کرده اند. حال اگر همین وضعیت در جهان ماده اتفاق بیافتد، چه می شود. هزینه تولید یک تن تری بیت تراشه های RAM تقریباً معادل با هزینه تولید همان مقدار فولاد خواهد شد.

نانوتکنولوژی روند زیانبار ناشی از انقلاب صنعتی را معکوس می کند و توانایی های غیرقابل تصوری را ایجاد می کند، انسان در معرض یک انقلاب اجتماعی تسریع شده و قدرتمند است که ناشی از علم نانوتکنولوژی است. در آینده نزدیک گروهی از دانشمندان قادر به ساخت اولین آدم آهنی با مقیاس نانومتری می گردند که قادر به همانندسازی است. طی چند سال با تولید پنج میلیارد تریلیون نانوروبات،  تقریباً تمامی فرایندهای صنعتی و نیروی کار کنونی ازرده خارج می شود. کالاهای مصرفی به وفور یافت شده، ارزان، و با دوام خواهند شد. داروها یک جهش سریع را تجربه خواهد کرد. سفرهای فضایی و همانندسازی امن و مقرون به صرفه می شود. به این دلایل و دلایلی دیگر، سبک های زندگی روزمره در جهان بطور زیربنایی متحول می شود و الگوی رفتاری انسان ها تحت الشعاع این روند قرار می گیرد.

مقیاس نانو تجربه جدیدی می باشد، اما تبدیل کشفیات تازه به تکنولوژی هنوز هم به روش سنتی آن انجام می گیرد.

تصور کنید یک میلیارد مرتبه کوچک تر شوید و بتوانید در محیط گازی، مایع و یا جامد شنا کنید. در این سفر چیزهایی که شما با آنها مواجه می شوید مد نظر ما نیست، بلکه عدم پیوستگی (گسستگی) اتم ها و مولکول هایی