::.. زندگی با ریاضیات ..::

(( خط راست نه تنها در هندسه ، که در اخلاقیات نیز بهترین و کوتاهترین خط است ))

10 نکته مهم و قابل توجه دبیران با تجربه کمتر آموزشی
ساعت ٩:٤٠ ‎ب.ظ روز ۳ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: گوناگون

دبیران کم تجربه و تازه کار اغلب در شرایط  پر تنش و ناشیانه ای قرار گرفته  و در توانایی  خویش  جهت سپری کردن این مرحله و رفع مشکلات معمولا با مشکل مواجه می شوند. حتی در پاره ای از مواقع نمی توانند از همکاران با تجربه خویش که کمک شایانی می توانند به رفع مشکلات و خروج انها از بحران نمایند نیز نمی توانند هماهنگی لازم را داشته و ارتباط صحیح برقرار نمایند.

این نکات می تواند به این همکاران تازه وارد کمک نماید که وظایف مورد انتظار در تدریس های اولیه خویش را شروع و به خوبی تنظیم نمایند. این موارد فقط در زمینه پیشرفت و موفقیت موثرتری در محیط آموزشی جدید می باشد.


موارد مهم :

1- همیشه وقت شناس باشید.

          وقت شناسی از خصوصیات مهم حرفه معلمی است و دیر وارد شدن به کلاس درس ، شروع فعالیت آموزشی را در موقعیت نامناسبی قرار می دهد.

2- به طور مناسبی لباس بپوشید.

         به عنوان معلم ، شما یک فرد حرفه ای هستید و باید متناسب با آن لباس بپوشیدلباس مناسب به شما اعتبار و منزلت می دهد به ویژه اگر جوان و کم تجربه باشید این امر بسیار مهمتر است.

3- انعطاف پذیر باشید.

         کلاسهای درس را فرصتی جهت بدست آوردن تجربه جدید آموزشی قلمداد نموده  و در این را انعطاف پذیری را تقویت نمایید.

4- از قوانین مدرسه پیروی نمایید.

        بسیار مهم است که شما به عنوان معلم قوانین مدرسه را زیر پا نگذارید. مثلا اگر جویدن آدامس ، صحبت کردن با گوشی موبایل، سیگار کشیدن و ... در کلاس و مدرسه ممنوع است ؛ بسیار مهم است که شما نیز از این قوانین تبعیت کرده و آنرا زیر پا نگذارید.

5- با برنامه وارد کلاسهای درس شوید.

        برنامه ریزی نمایید و برای تدریس خویش استراتژی و طرح درس تهیه کنید و مطابق آن پیش روید.

6- با کارکنان دفتر مدرسه دوست باشید.

       این امر به ویژه زمانی اهمیت پیدا می کند که شما برای چند سال در همان مدرسه بمانید یا در برنامه های خویش به همکاری و دوستی آنان نیاز داشته باشید در اینصورت نظر این افراد در مورد شما تاثیر زیادی خواهد داشت . از آن گذشته دوستی با ایشان زمان و اوقات خوش و مناسبی برای شما در پی خواهد داشت.

7- محرم بودن و رازداری را در حرفه معلمی عادت نموده و همواره رعایت کنید.

       هرگز از اسم و مشخصات و ویژگی های دانش آموزان خویش را که در دفتر یادداشتتان ثبت نموده اید در اختیار دیگران قرار نداده و پیشنهاد می شود حتی اسم واقعی آنان را نیز ثبت نکنید و از اسامی و رموز مخفف که فقط برای شما اعتبار دارد استفاده کنید.

8- هیچگاه شایعه سازی و  سخن پراکنی  پیشه نکنید.

       در اتاق استراحت معلمان و زنگ تفریح  مواظب اظهارات و رفتار خود باشید. ممکن است چیزی بر زبانتان جاری شود که بعدا از گفته خویش پشیمان شوید و یا ممکن است اطلاعات نادرستی به شما منتقل شود که در قضاوت شما نسبت به یک همکار و به طور کلی محیط اطرافتان شما را به اشتباه بیندازد. ممکن است حتی بدون قصد و آگاهی صحبت شما به نوعی توهین به کس دیگری ارزیابی شود.

9- با معلمان همکار رفتار حرفه ای داشته باشید.

       بدون دلیل کاملا موجه تدریس و صحبت همکارانتان را قطع نکنید. شما می توانید از همکارانتان چیزهای زیادی را در وقت اندک بیاموزید . زمانی که همکار به شما اطمینان نماید ؛ بیشتر از گذشته می تواند تجربه خویش را در اختیارتان قرار دهد.

10- تا آخرین لحظات در مورد مریض بودن و عدم حضور خویش در کلاس و اطلاع به دفتر مدرسه منتظر نمانید و قبل از شروع کار مدرسه را در جریان قرار دهید. .

      شما ممکن است مریض شده و نیاز به استراحت در منزل داشته باشید عدم اطلاع در زمان مناسب به مدیر موجب رکود و تعطیلی غیر منتظره در فعالیت های کلاسی می شود لذا در کمترین زمان ممکن پس از اطمینان از عدم توانایی حضور در محل کار ؛ آنرا گزارش نموده  تا دید مدرسه و دانش آموزان نسبت به شما نیز تغییر ننماید.