چگونه یاد بگیریم تا فراموش نکنیم؟

انگیزه چیست؟
* انگیزه، حالات درونی فرد است که موجب تداوم رفتار تا رسیدن به هدف می‌شود. انگیزه ارتباط مستقیم با پیشرفت خود در تحصیل یا هر فعالیتی دارد.
ـ به همین علت علاوه بر آنکه انگیزه وسیله‌ای برای پیشرفت تحصیلی در نظر گرفته می‌شود، گاهی از آن به عنوان هدف نیز نام برده می‌شود، زیرا با افزایش انگیزه، پیشرفت تحصیلی نیز پدید می‌آید.
با افزایش انگیزه دانش‌آموزان می‌توان حداکثر بهره‌وری از هوش را گرفت.
با وجود آنکه معلمان و مربیان مدارس در تغییر هوش و استعداد تحصیلی نقش چندانی ندارند، ولی می‌توانند در بالا بردن انگیزه دانش‌آموزان مفید واقع شوند.
انگیزه دو نوع است:

1ـ انگیزه بیرونی
2ـ انگیزه درونی
بیرونی:
مانند تقویت‌کننده‌هایی چون تأیید، محبت، احترام، نمره و...درونی: از تقویت‌کننده‌های درونی می‌توان به رضایت خاطر و احساس خوب از یادگیری اشاره کرد.
به نظر شما چه عاملی موجب می‌شود که فردی در انجام کارها و وظایفش خودکار و خودجوش باشد؟
* آنچه که بیشتر موجب رفتار خودجوش می‌شود، انگیزه درونی است.
* هدف عمده و هنر یک دانش‌آموز، دانشجو در تحصیل و یا هر انسانی در زندگی این است که به‌تدریج از انگیزه های بیرونی به سمت انگیزه‌های درونی خود را هدایت کند.
* تفاوت اساسی افراد دارای انگیزه درونی با افراد دارای انگیزه بیرونی:
1ـ افراد با انگیزه درونی احساس کفایت بیشتری در خود دارند و کمتر به دیگران اجازه می‌دهند که محرک رفتارشان شوند.
2ـ این گروه از افراد (دانش‌آموزان) خود تعیین‌کننده رفتارها هستند.
3ـ به خاطر کفایتی که در خود احساس می‌کنند، باور دارند که می‌توانند با رفتارشان بر محیط خود تأثیر بگذارند.
4ـ این گروه از دانش‌آموزان با انگیزه درون‌گرا، تصورشان این است که موفقیت و عدم موفقیت در تحصیل به خاطر نحوه رفتار صحیح یا غلط خودشان است.
5 ـ دانش‌آموزان با انگیزه بیرونی، احساس بی‌کفایتی یا کفایت کم داشته و همواره تصور می‌کنند که موفقیت آنها تحت تأثیر عوامل محیطی نظیر: معلم و سؤالات سخت است. این گروه حتی اگر درس بخوانند باز هم موفقیت چندانی نخواهند داشت، چرا که اندک تلاش آنها به خاطر همان انگیزه های بیرونی، همچون فرار از تنبیه یا کسب خواسته معلم است.پس از مشخص کردن هدف و انگیزه کسب دانش و مطالعه، تمایل به یادگیری در شما ایجاد می‌شود و برای آنکه این تمایل فراموش نشود باید نیت و هدف خود را نسبت به یادگیری مطالب قوی کنید، زیرا ضعف در نیت باعث صورت نگرفتن عمل یادگیری است.

/ 5 نظر / 64 بازدید
مریم

من سال دوم تجربی در دبیرستان تیزهوشان هستم اما امسال ریاضی و هندسه را تجدید شده ام حسابی کلافه ام و نمیدانم چکار کنم خیلی اضطراب دارم خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید چگونه خود را برای شهریور آماده کنم.مرسی

ن

سلام خیلی مفید بود ممنونم

مرتضی

سلام مهرنوش جان عالییییییییییییییی بود به کلبه ما هم سر بزن اونجا مطالب مرتضی توکلی رو بخون و نظر بده مممممممممممممممنون vgr.blogfa.com

م

منم اول متوسطه ام وریاضی ام 18 است و لی فیزیک تمام نمراتم رو پایین اورده اصلا فیزیک نمی فهمم نمیتونم مسئله خودم حل کنم کمکم کنین