10 نکته مهم و قابل توجه دبیران با تجربه کمتر آموزشی

موارد مهم :

1- همیشه وقت شناس باشید.

          وقت شناسی از خصوصیات مهم حرفه معلمی است و دیر وارد شدن به کلاس درس ، شروع فعالیت آموزشی را در موقعیت نامناسبی قرار می دهد.

2- به طور مناسبی لباس بپوشید.

         به عنوان معلم ، شما یک فرد حرفه ای هستید و باید متناسب با آن لباس بپوشیدلباس مناسب به شما اعتبار و منزلت می دهد به ویژه اگر جوان و کم تجربه باشید این امر بسیار مهمتر است.

3- انعطاف پذیر باشید.

         کلاسهای درس را فرصتی جهت بدست آوردن تجربه جدید آموزشی قلمداد نموده  و در این را انعطاف پذیری را تقویت نمایید.

4- از قوانین مدرسه پیروی نمایید.

        بسیار مهم است که شما به عنوان معلم قوانین مدرسه را زیر پا نگذارید. مثلا اگر جویدن آدامس ، صحبت کردن با گوشی موبایل، سیگار کشیدن و ... در کلاس و مدرسه ممنوع است ؛ بسیار مهم است که شما نیز از این قوانین تبعیت کرده و آنرا زیر پا نگذارید.

5- با برنامه وارد کلاسهای درس شوید.

        برنامه ریزی نمایید و برای تدریس خویش استراتژی و طرح درس تهیه کنید و مطابق آن پیش روید.

6- با کارکنان دفتر مدرسه دوست باشید.

       این امر به ویژه زمانی اهمیت پیدا می کند که شما برای چند سال در همان مدرسه بمانید یا در برنامه های خویش به همکاری و دوستی آنان نیاز داشته باشید در اینصورت نظر این افراد در مورد شما تاثیر زیادی خواهد داشت . از آن گذشته دوستی با ایشان زمان و اوقات خوش و مناسبی برای شما در پی خواهد داشت.

7- محرم بودن و رازداری را در حرفه معلمی عادت نموده و همواره رعایت کنید.

       هرگز از اسم و مشخصات و ویژگی های دانش آموزان خویش را که در دفتر یادداشتتان ثبت نموده اید در اختیار دیگران قرار نداده و پیشنهاد می شود حتی اسم واقعی آنان را نیز ثبت نکنید و از اسامی و رموز مخفف که فقط برای شما اعتبار دارد استفاده کنید.

8- هیچگاه شایعه سازی و  سخن پراکنی  پیشه نکنید.

       در اتاق استراحت معلمان و زنگ تفریح  مواظب اظهارات و رفتار خود باشید. ممکن است چیزی بر زبانتان جاری شود که بعدا از گفته خویش پشیمان شوید و یا ممکن است اطلاعات نادرستی به شما منتقل شود که در قضاوت شما نسبت به یک همکار و به طور کلی محیط اطرافتان شما را به اشتباه بیندازد. ممکن است حتی بدون قصد و آگاهی صحبت شما به نوعی توهین به کس دیگری ارزیابی شود.

9- با معلمان همکار رفتار حرفه ای داشته باشید.

       بدون دلیل کاملا موجه تدریس و صحبت همکارانتان را قطع نکنید. شما می توانید از همکارانتان چیزهای زیادی را در وقت اندک بیاموزید . زمانی که همکار به شما اطمینان نماید ؛ بیشتر از گذشته می تواند تجربه خویش را در اختیارتان قرار دهد.

10- تا آخرین لحظات در مورد مریض بودن و عدم حضور خویش در کلاس و اطلاع به دفتر مدرسه منتظر نمانید و قبل از شروع کار مدرسه را در جریان قرار دهید. .

      شما ممکن است مریض شده و نیاز به استراحت در منزل داشته باشید عدم اطلاع در زمان مناسب به مدیر موجب رکود و تعطیلی غیر منتظره در فعالیت های کلاسی می شود لذا در کمترین زمان ممکن پس از اطمینان از عدم توانایی حضور در محل کار ؛ آنرا گزارش نموده  تا دید مدرسه و دانش آموزان نسبت به شما نیز تغییر ننماید.

/ 3 نظر / 14 بازدید
مدیر

سلام، ما در حال جمع آوري لينك سايتهايي با مطالب خوب و بدرد بخور هستيم، و سايت شما مورد تائيد ما است ( ما حتی لینکستان های اعضا را بررسی میکنیم! ). اگر مايل هستيد به لينك باكس ما بپيونديد. http://linkdlink.mihanblog.com قوانین و آشنایی http://linkdlink.persianblog.ir [لبخند] منتظر حضور شما هستیم.

شکلات تلخ

سلام. دختر من سال اول رشته ریاضیه . چه توصیه کاربردی برای اون می تونی داشته باشی؟؟

س_علیشیری

سلام وعرض تسلیت ایام شهادت سروروسالارشهیدان وبلاگ خوب وفغالی دارید امیدکه طوریاطلاعات موردنیازدانش اموزان وهمکاران روبراشون درابن وبلاگ تکمیل کنید که تاحدودی نیازشون تامین بشه درهرصورت غرض خسته نباشید وارزوی توفیق برای حضرتعالی وبس موفق باشید والتماس دعا